Новая магистерская программа

На кафедре «Механика и процессы управления» c 1 сентября запускается новая международная программа подготовки магистров «Continuum Mechanics: Fundamentals and Applications» (Механика сплошных сред: теоретические основы и приложения) по направлению «15.04.03 Прикладная механика». Обучение проводится на английском языке. Кроме ведущих преподавателей кафедр «Механика и процессы управления», «Гидроаэродинамика», «Прикладная математика» к образовательному процессу привлекаются ведущие ученые зарубежных университетов, а также Института проблем машиноведения РАН.

Целью Программы является подготовка магистров, которые способны формулировать и решать наукоемкие, в том числе междисциплинарные задачи, возникающие в различных областях механики сплошных сред – как и в механике деформируемых твердых тел, так и в механике жидкости и газа, в тесной связи с инженерными приложениями и передовыми технологиями, в духе концепции STEM (Science, technology, engineering, and mathematics).

Фрейдин Александр Борисович, д.ф.-м.н., проф.,  alexander.freidin@gmail.com

Филиппов Роман Александрович,  к.ф.-м.н., rmnfilippov@gmail.com

A new international master degree program «Continuum Mechanics: Fundamentals and Applications» is opening at the department «Mechanics and Control Process» from the 1st of September, 2015. The education is carried out in English by key professors and leading scientists of the Institute of Applied Mathematics and Mechanics of St. Petersburg Polytechnic University and the Institute for Problems in Mechanical Engineering of Russian Academy of Science.  In addition, leading scientists from front-rank European universities are involved into the teaching process.

The aim of the Program is to prepare masters capable of formulating and solving a wide range of problems arising in various fields of continuum mechanics, both in mechanics of solids and fluids, with focus on interdisciplinarity, in strong connection with engineering applications in hi-tech and advanced manufacturing technologies – in the spirit of the STEM Education concept aimed at obtaining 21st century’s skills in science, technology, engineering, and mathematics.

Contacts

Alexander Freidin, Dr. Sci., Prof.  e-mail: alexander.freidin@gmail.com